Okuyucular soruyor: Ayn Isa Nerede?

EYN isa neresi?

Suriye’de çatışmaların yeni adresi Ayn İsa. Bir süreden beri Kuzey Suriye’de Fırat nehrinin doğusunda yer alan Ayn İsa kasabasında Türkiye destekli cihatçı grupların oluşturduğu SMO (ÖSO) ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında çatışmalar yaşanıyor.

Ayn İsa da ne oluyor?

PKK/YPG’li teröristler Tel Abyad’a bağlı Ayn İsa beldesindeki kontrol noktasına ısı güdümlü füzeyle saldırdı. Suriye Milli Ordusu askerlerini taşıyan bir aracın isabet alması sonucu 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Yaralı askerler, Tel Abyad Hastanesi’ndeki müdahale sonrası Türkiye’ye sevk edildi.

Ayn isa Kürtçe ne demek?

Ayn İsa (Arapça: عين عيسى, Kürtçe: Bozanê‎), Suriye’de Rakka İli’nin Tel Abyad İlçesi’nde bulunan bir kasaba ve nayihe. Sınır kasabası Tel Abyad ile bölgesel başkent Rakka arasındadır. Ayn İsa, Türkiye sınırına 36 kilometre mesafededir.

Rojava bölgesi neresidir?

Suriye Kürdistanı veya Rojava, Suriye’nin kuzeydoğu kesiminde Arap, Çerkes, Kürt, Süryani ve Türkmenlerin yaşadığı bölge. Orta Doğu coğrafyasında Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı bölgenin, Suriye sınırları içinde kalan kesimini tanımlar.

Kobani kimin kontrolünde?

19 Temmuz 2012 tarihinde Kobani, Beşar Esad kuvvetlerinin; Şam’daki ihtiyaç nedeniyle Kuzey Suriye’den çekilmesiyle beraber YPG militanları tarafından kontrol altına alınmıştır.

Haseki kimin kontrolünde?

Haseke ‘deki durum Terör örgütü YPG/PKK ve Esed rejimi, Haseke kentini birlikte yönetiyor. Rejim güçleri Haseke il merkezindeki Kevkep Dağı, güvenlik birimi ve 156. Tugayı kontrol ediyor. Kamışlı ilçe merkezinde ise rejime ait bir havaalanı ve askeri tugay ile bir güvenlik birimi (güvenlik karesi) yer alıyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Hz Isa Ne Zaman Gelecek?

Afrin yönetimi kimde?

18 Mart 2018’de Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu tarafından ilçe merkezi kontrol altına alındı.

Ayn ne anlama gelir?

1. Mevcut, hazır ve belirlenmiş mal. Fıkhın şirket, satım akdi, taksim gibi bölümlerinde ayn, yaygın olarak bu anlamda kullanılmaktadır. Mecelle’nin 159. maddesinde ayn, “Muayyen ve müşahhas olan şeydir” şeklinde tarif edilirken bu mâna kastedilmiştir.

Suriye nerede?

Akdeniz’in doğusunda yer alan Suriye karışık bir coğrafyaya sahiptir, Suriye ‘de orman, verimli ovalar, yüksek dağlar ve çölleşmiş bölgeler vardır. Suriye ‘nin batısında dağlık bir kütle yer alır.

Rojava kimin kontrolünde?

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ya da Rojava Özerk Yönetimi, Suriye’nin kuzeydoğu kesimindeki Suriye Kürdistanı’nda Arap, Çerkes, Kürt, Süryani ve Türkmenlerin yaşadığı, Ekim 2019 itibarıyla de facto özerk olan yönetim alanı.

Rojava olayı nedir?

Suriye’nin Kuzeyi ve Kuzeydoğusu YPG’nin eline geçti. Rojava Savaşı ya da Suriye Kürdistanı Çatışmaları, Suriye’nin kuzeyindeki taraflar arasındaki çatışmaları kapsamaktadır.

Rojava kaç km?

50.000 km²

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *