Soru: Peygamber Efendimiz Islam Dinini Anlatırken Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşmıştır Kısaca?

Peygamberimiz islam’ı insanlara anlatırken ne gibi zorluklarla karşılaşmıştır?

Peygamber Efendimiz, Mekke’de İslam’ı anlatırken büyük zorluklarla karşılaşmıştır. Müşrikler O’nun hakkında çirkin ithamlarda bulunmuşlardır. Yaptıklarından dolayı alay edilmiş, kıldığı namaza saygısızlık yapıp hatta Mekke’de namaz kılarken sırtına hayvan işkembesi konulmuş, Taif’te taşlanmıştır.

Peygamberimiz ne gibi zorluklarla karşılaşmıştır?

Bu nedenle İslam’a davetin ilk yıllarında Peygamberimiz, birçok zorluklarla karşılaşmıştır. Ashabına ve şahsına yapılan eziyet, işkence, zulüm ve hakaretler çok fazla olmaya başlamıştır. Deve işkembesini namazdayken sırtına koyanlar Onu toplumda küçük düşürmek istemişler, en yakın arkadaşlarına işkenceler etmişlerdir.

Sallallahu aleyhi ve sellem islam davetinin ilk yıllarında ne gibi zorluklarla karşılaşmıştır?

Cevap: Peygamberimiz İslam ‘a davetinin ilk yıllarında yakınlarından bile eziyet görmüştür. Amcasının karısı yollarına dikenler dökmüştür. Onun dışında Mekke’de namaz kılarken sırtına hayvan işkembesi konulmuş, Taif’te taşlanmıştır. Ancak o yine de davetinden vazgeçmemiştir.

Hz Muhammed sallallahü ve sellem islam’ı insanlara tebliğ ederken ne gibi zorluklarla karşılaşmış ve bu zorlukları nasıl açmıştır?

Cevap: Kureyşin önde gelen insanları O’nu türlü konularda suçlamışlardır. Boykota uğramıştır. Doğup büyüdüğü şehirden ayrılmak zorunda kalmıştır. Müşriklerin hakareklerine ve ithamlarına maruz kalmıştır.

Peygamber efendimiz yapmış olduğu dualardan Allah’tan neler istemiştir?

SORUNUN CEVABI;

  • Karşısına çıkan zorluklar karşısında Allah ‘ tan (c.c.) yardım istemiştir.
  • Ailesi ve tüm müslümanlar için Allah ‘ tan (c.c.) merhamet dilemiştir.
  • Bir yanlışı olursa (tabi yanlışı olduğunu sanmıyorum) Allah ‘ tan (c.c.)
  • Kimsenin kalbini kırmamak için Allah ‘ tan (c.c.) yardım dilemiştir.
You might be interested:  Tebliğ Ne Demek Islam?

Peygamberimizi örnek alıp azim sahibi olan insan ne yapar?

Peygamberimizi (s.a.v.) azim sahibi olan insan, zorluklar karşısında yılmaz. amaçlarına ulaşmak için sabırla çalışır. Allah’a şirk koşmaz.

Peygamberimizin Mekke’de islam’ı anlattığı merkezin adı nedir?

İslâm tarihinde Dârülislâm diye de bilinen bu ev, ilk müslümanlardan Erkam b. Ebü’l-Erkam el-Mahzûmî’ye aitti. Mekkeli müşriklerin giderek artan zulüm ve baskıları yüzünden Hz. Peygamber Mescid-i Harâm içinde Safâ tepesinin eteklerinde bulunan bu evi kendine ikametgâh olarak seçti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *