Sık sorulan: Islam Bilimleri Ne Iş Yapar?

Islami ilimler hangi meslekleri?

İslami İlimler bölümü mezunu bireyler eğitmenlik, diyanette memurluk, Kur’an öğreticisi, imam, vaiz ve daha birçok yapabilecekleri iş bulunmaktadır.

Islami ilimler fakültesi mezunları öğretmen olabilir mi?

İslami İlimler Fakültesi mezunu bireyler araştırma görevlisi, öğretmen, Diyanet’te memurluk, Kur’an Kursu öğreticisi, İmam, Vaiz olabilir ve bunların yanında daha birçok yapabilecekleri iş bulunmaktadır. Özel sektör içerisinde özel eğitim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak dersi öğretmeni de olabilirler.

Islami ilimler dersleri nedir?

İslami İlimler Bölümü dersleri şunlardır:

 • Kur’an Okuma ve Tecvid.
 • Arapça Dil Bilgisi.
 • Arapça Okuma ve Anlama.
 • Tefsir Tarihi.
 • Arapça Yazılı Anlatım.
 • İslam İnanç Esasları
 • Hadis Tarihi.
 • Tefsir Usulü

Islami ilimler fakültesi ne demek?

İslam bilimleri bölümü sadece Kırgızistan-Türkiye Manas üniversitesinde eğitim veren bir bölümdür. İslam bilimleri bölümünün amacı lisans eğitimi kapsamında yer alan öğrencilere; inanç, din, ibadet, ahlak gibi konuları detaylıca öğrenmelerini sağlayacak donanımlı bir eğitim vermektir.

Islami ilimler fakültesi ile ilahiyat arasındaki fark nedir?

Kılıç, “ İlahiyattan anlaşılan da fiilen ‘ İslami İlimler ‘dir. Dolayısıyla içerik açısından bir fark yok. İlahiyat Fakültesi demek normalde teoloji fakültesi demektir. Pratikte tamamen İslamiyet esaslı ve İslamiyet’in egemen yorumunu esas alacak biçimde çalışmalarını devam ettirir.

You might be interested:  FAQ: Islam Işbirliği Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

Ilahiyat mezunları hangi alanlarda çalışabilir?

İlahiyat Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,
 • İmam,
 • Vaiz,
 • Müftü,
 • Diyanet Memuru.

Islami ilimler mezunu formasyon var mı?

Yükseköğretim Kurulu, İlahiyat/ İslami İlimler / İslam ve Din Bilimleri Fakültelerinde formasyon derslerinin lisans eğitimi içerisinde verilmesini kararlaştırdı. YÖK, ilahiyat mezunlarıyla ilgili önemli bir karar aldı. İlahiyat fakültesi mezunları formasyon eğitimini hem maddi hemde zaman kaybı yaşayarak alabilmekte idi.

Ilahiyat mezunları kaç puanla atanıyor?

KPSS 2020/2 İLAHİYAT ATAMA TABAN PUANLARI Yine KPSS 2020/2 merkezi atamasında bu bahsettiğimiz ilahiyat mezunlarının başvuru yapabileceği kadrolara yapılan yerleştirmelerde en küçük puan ile yerleştirilen adayın 91,345 ile en büyük puan ile yerleştirilen adayın da 98,200 puan ile yerleştirildiğini görüyoruz.

Islami ilimler fakültesi kaç yıl?

Fakültemizde Eğitim-Öğretim süresi 4 yıl olup, Eğitim-Öğretim dili Türkçedir. İslami İlimler Programında 4 yıla ek olarak 1 yıl zorunlu hazırlık okutulmaktadır.

Giresun Üniversitesi islami ilimler fakültesi hazırlık var mı?

Kapsam MADDE 2-(1) Bu Yönerge, Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfında yürütülen eğitim ve öğretimin amaçlarına, uygulanmasına ve sınavlarda uygulanacak usul ve esaslara ilişkin hükümleri kapsar.

Aksaray islami ilimler fakültesi kaç yıllık?

Zorunlu Arapça hazırlık eğitimi ile beraber toplamda beş yıl eğitim gören ve başarılı olan öğrencilerimiz lisans diplomalarını almaya hak kazanmaktadırlar.

2 yıllık ilahiyat mezunları ne iş yapar?

İlahiyat (ön lisans) bölümü mezunlarına ” İlahiyat Meslek Unvanı” verilir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca görevlendirilirler. Çeşitli il, ilçe ve köylerdeki camilerde İmam-Hatip ve müezzin-kayyım olarak çalışırlar. Kuran kurslarında ise Kuran-ı Kerim öğreticiliği yapabilirler.

Islami ilimlerde hazırlık zorunlu mu?

2019-2020 öğretim yılından itibaren fakültemizde zorunlu Arapça hazırlık eğitimi uygulanacak ve öğretim dili %30 Arapça olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *