Okuyucular soruyor: Islam Genci Nasil Olmali?

Müslüman bir erkek nasıl olmalı?

Erkek müslüman dâvâ adamının hiçbir mazereti olamaz. Her zaman ve her yerde örnek bir şahsiyet olmak zorundadır. Müslüman erkek demek, hayattan muaf olmak demek değildir. Tam aksine müslüman erkek demek, katıksız imanıyla, salih ameliyle, güzel ahlâkıyla ve örnek şahsiyetiyle, hayatın tam merkezinde olmak demektir.

Iyi bir mümin nasıl olmalı?

İyi müslüman nasıl olmalıdır?

 • Allah’a ve ahiret gününe iman eder.
 • Aile fertlerine karşı sorumluluğunun bilincindedir.
 • Kendine karşı görevlerinin bilincindedir.
 • İsraf, aşırılık ve kibre kaçmaksızın giyimine özen gösterir.
 • Anne-babasına iyilik ve ihsanda bulunur.

Musluman kadinin gunluk hayati nasil olmali?

1- Sabah uyandığımda günümün hayırlı geçmesi için Peygamber efendimizin (s.a.v) bize öğrettiği bir dua ile güne başlamalıyım. 2- Sabah namazımı eşimle birlikte cemaatle kılmalıyım. 5- Günlük farz namazlarımı vaktin evvelinde kılmalı, işimi sonraya bırakmalıyım. 6- Günde en az beş sayfa meal okumalıyım.

Bir Müslüman nasıl giyinmeli?

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “ Bir müslümanın güzelce giyinmesi, elbisesinin eteklerinin, baldırlarını örtecek şekilde olmasıyladır. Elbisesini topuklarına kadar uzatmasında bir günah yoktur.

You might be interested:  Soru: Ilk Türk Islam Eserleri Hangi Devlet Döneminde Yazılmıştır?

Erkek tesettür giyim nasıl olmalı?

İslamiyet’te erkeğin de bir tesettürü var, tesettür kavramı sadece kadınla sınırlı değil. Göbekten diz kapağına kadar örtülü olması lazım, özellikle de namaz kılarken. Ancak bunun neyle örtüldüğünün önemi yok, ister bir havluyla ister bir başka şeyle. Önemli olan bu bölgenin örtülmesi.

Iyi bir Müslüman nasıl olmalı?

Hareketlerinin dürüstlüğü, sözlerinin doğruluğu herkese saygı ve sevgi telkin etmelidir. Yine Peygamberimiz buyurmuştur ki: “Îmân ettim de ve sonra da dosdoğru ol. Doğru ol ki, ahlâkını halk beğensin.” Bilgili kimse güzel ahlâklı, temiz yürekli olur.

Kuranı Kerime göre Müslüman nasıl olmalı?

Gerçek müninler, Allah’a yakınlaşmak için vesileler ararlar, şeytanların etkisine girmezler, münafıklara karşı mücadele ederler, atalarına körü körüne uymazlar, akıllarını kullanırlar, haset etmezler, insanları çekiştirmez dedikodu yapmazlar, zulme karşı çıkmakta zenginlik ve mevki gözetmezler, israf etmezler, dinde

Müslümanın özellikleri ne olmalıdır?

Tatlı dilli, güler yüzlü, sözü ve özü doğrudur. Son derece alçak gönüllü, mütevâzıdır. İffet sahibi, şefkatli, cömert, dürüst ve kibardır. Hakîkî bir Müslüman, kötü huylardan uzak ve iyi huylara sahip olarak dünyada rahat ve huzur içinde yaşadığı gibi âhirette de sonsuz saâdete erer.

Saliha bir eş nasıl olmalı?

14- Sâliha bir hanım, efendisini memnun edebilmek için; onun hislerini, ideallerini, ilgi alanlarını, zevklerini iyi anlamaya gayret eder. Meselâ efendisinin yemek yiyeceği, dinleneceği vakitleri iyi takip eder. 15- Sâliha bir hanım, beyine hayırlı ve meşrû her işinde destek olur. 16- Âile sırlarını kimseye ifşâ etmez.

Müslüman ülkeler hangisi?

İslam ülkeleri

 • Afganistan.
 • İran.
 • Moritanya.
 • Pakistan.
 • Suudi Arabistan.
 • Yemen.

Müslüman kime denir ayet?

Cenabı Allahın Kuranın’da; -Allahın varlığına ve birliğine, Hz Muhammet ve öncesi tüm peygamberlere (ilk) inanan tüm kişilere’de Müslüman deniliyor. Mesela Firavunun sihirbazları Müslüman olmuşlardır. Şuara suresi 47/52. ayetlerde belirtildiği gibi.

You might be interested:  Soru: Islam Dininde Cinsellik Nasıl Olmalı?

Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?

Müslüman kadın, el ve yüzü müstesna bütün vücudunu örtmek mecburiyetindedir. Bir kimse buna inanır fakat uygulamazsa günahkâr olur. Amma inkâr ederse dinden çıkar, mürted olur. İslâm’ın kabul etmediği tevillere başvurup halkın inancını bozmak sapıklıktır.

Bir Müslüman olarak giyim kuşam konusunda ölçülerimiz ne olmalıdır diyanet işleri bakanlığı?

Bir Müslüman olarak giyim kuşam konusunda ölçülerimiz ne olmalıdır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz. Kadınlar; el, yüz ve ayakları hariç bütün vücutlarını, erkekler de diz kapağı ile göbek arasını örtmelidir. Avret yerlerini gösterecek kadar ince, vücut hatlarını belli edecek kadar dar elbise giyilmemelidir.

Islam dininde kapanma nasıl olmalı?

Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde ağırlıklı görüş, kadının mahremi erkekler yanında el, yüz, baş, boyun, kol, ayak ve baldır hariç bütün vücudunun avret olduğu ve örtülmesinin gerektiği yönündedir. Kadının yabancı erkekler yani mahremi olmayan erkekler karşısında avret yeri yüzü, el ve ayakları hariç bütün vücududur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *