Okuyucular soruyor: Din Civata Ne Demek?

12.9 cıvata ne demektir?

Civatalar DIN Normlarına uygun olarak 42CrMo4 malzemeden imal edilir. 12×9=108 Kg./ mm2 çekme mukavemeti vardır. HRC 39~44 sertlik değerleri arasındadır.

Civatalarda Din nedir?

DIN: Orijinal adı: Deutsches Institut für Normung. Resmi bir kuruluş olmayıp DIN normları için çalışanların hepsi serbest fahri üyelerdir.

Somun ve cıvata nedir?

Somun, cıvata veya saplama ile beraber kullanılan, ana sökülebilir bağlantı elemanlarından biridir. İki bağlantı elemanı ( cıvata – somun veya saplama- somun ), vida dişleri arasındaki sürtünme kuvvetinin etkisiyle birbirlerine tutunurlar.

UNC cıvata ne demek?

UNC (unified coarse): Kalın dişi ifade eder. UNF (unified fine): İnce dişi ifade eder. Yani UNF’ de 1 inch’ teki (25,4 mm’ deki) diş sayısı UNC ‘ den fazladır.

Civata üzerindeki 8.8 ne anlama gelir?

Cıvataların üzerindeki 8.8 çekme dayanımını ifade eder. Cıvata kaliteleri iki rakamdan oluşur yukarıda hesapladığımız gibi ilk sayı 100 ile çarpılır ikinci sayı ise 10 ile bölünüp ilk sayı ile çarpılır. 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9 kalitesinde cıvatalar mevcuttur.

Cıvata kalitesi nedir?

Civatalar demir ve çelikten başka diğer malzemelerden de imal edilebilir. Civata kalite sınıfları iki rakamlı olarak: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9 şeklinde belirtilir. Bu iki rakamlı gösterimden çıkarılanlar: Birinci rakam 100 ile çarpılıdığında malzemenin çekme mukavemetinin değerini verir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Budist Din Adamına Ne Denir?

Somun nedir ne işe yarar?

Somunlar cıvata ve saplama gibi parçaları birbirlerine bağlama özelliğine sahip araçlarla birlikte kullanılan yardımcı malzemelerdir. Somunlar, cıvataların daha iyi sıkıştırılabilmesi için kullanılmaktadırlar. Zira somun böyle bir durumda kazınarak soyulacaktır.

Metal somun nedir?

Somun; iç kısmında dişleri bulunan, bu dişler sayesinde bir cıvata üstünde hareket ettirilebilen ve çoğunlukla iki tarafı açık olan elemandır. Genelde metalden üretilirler ve ingiliz anahtarı sayesinde sıkılıp gevşetilebilirler. Somun belki de en önemli hırdavat ürünlerinden biridir.

Somun vida ne işe yarar?

Somun Ne İşe Yarar? Ortasında vida deliği açılmış olan bu yardımcı parça, cıvataların birbirine bağlanmasını ve cıvataların bulunduğu yere sağlamca yerleşmesini sağlamaktadır. Bir cıvata üzerinde kullanılacak olan somun parçası ne kadar fazla sıkılırsa, o malzemenin sağlamlığı o derece artar.

Cıvata hangi malzemeden yapılır?

DIN (Almanya Standartı) sistemine göre olan cıvatalar genellikle St37, St40, St42 çeliğinden üretilmektedirler. St37 çeliği 3700 N/mm2 kopma mukavemetine sahiptir. Bazen de C45 (%45 karbon) alaşımsız çeliklerden de üretilebilmektedirler. Malzeme ne kadar kaliteliyse işlemesi de o kadar zordur.

Cıvata ne ise yarar?

Cıvata, birbirine bağlanmak istenen parçaların üzerine delik açılarak ucuna somun takılarak sıkıştırılan bir bağlantı elemanı. Yapı mühendisliğinde bulon olarak da anılır. Genellikle somun ile birlikte kullanılır. Cıvatanın en çok kullanıldığı alanlar makine ve inşaat sektörüdür.

Tablalı somun nerede kullanılır?

Büyük ve kuvvetli bir sıkma gerektiren yerlerde uygun ölçüdeki cıvata veya saplamayla beraber kullanılır.

UNC UNF diş nedir?

UNF ve UNC dişler de 60°’lik diş açısı bulunmaktadır. Genellikle Amerika’daki hidrolik boru bağlantı elemanlarında yaygın olarak kullanılır. Kısaltımın açılımları ise sırayla “Unified National Fine Thread” ve “Unified National Coarse Thread” dir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Tevrat Hangi Din?

Metrik vida nasıl ölçülür?

Cıvata veya vida ölçümü uzunlugu,capi,ve diş aralığı ölçümü yaparak kullanılabilir. Cıvata Metrik sistemler M harfi ile gösterilerek capı ifade etmektedir. M16 M20 gibi cıvataların ölçüm çapını gösterir.Uzunlu ise L harfi ile gösterirek cıvata uzunluğu belirlenir. Cıvata veya vida ölçümü kumpas ile ölçümü yapılır.

M20x2 ne demek?

Metrik diş “M” harfi ile gösterilir ve M8, M10, M12 şeklinde adlandırılır (M:Anma çapını ifade eder). Metrik İnce Diş Vida gösterimi şu şekildedir: M20x2: M20 vida dış çapını, 2 ise adımını göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *